Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Czytaj więcej Polityka prywatności.

6 głównych korzyści z wykorzystania odręcznego podpisu elektronicznego w procesach sprzedaży

Zmiany prawne, jakie zaszły w 2016 roku w Unii Europejskiej i Polsce umożliwiają zastąpienie dokumentacji papierowej występującej w procesach sprzedaży i obsługi klienta wersją elektroniczną podpisywaną na pomocą technologii odręcznego podpisu elektronicznego (OPE). W artykule przybliżamy najważniejsze korzyści z zastosowania OPE w firmie.

Szybsza i lepsza obsługa klienta

Wykorzystanie odręcznego podpisu elektronicznego umożliwia skracanie procesów sprzedaży i obsługi klienta od kilku dni do nawet kilku minut.

W przypadku tradycyjnego, „papierowego” procesu dokumenty muszą być wydrukowane, skompletowane, podpisane przez wszystkie strony (w przypadku np. dwóch kredytobiorców wymagana jest ich fizyczna obecność w oddziale Banku), przesłane kurierem do placówki macierzystej i zweryfikowane. Wtedy najczęściej proces uznaje się za zamknięty.

Proces sprzedaży, w ramach którego występuje moduł odręcznego podpisu elektronicznego, jest o wiele szybszy i dokładniejszy niż klasyczny proces „papierowy”. Ten sam dokument do podpisu (wniosek, umowa, oświadczenie, protokół itp.) nie jest drukowany tylko przekazywany do tabletu celem elektronicznego podpisania. Ten sam dokument może być podpisany przez różne osoby w różnych miejscach na świecie; system automatycznie dba o integralność i kompletność zbieranych podpisów bez konieczności poświęcania czasu handlowca i klienta na fizyczną logistykę dokumentacji papierowej.

Dzięki pełnej elektronizacji procesu istnieje możliwość automatycznego przesłania podpisanego dokumentu na e-mail klienta oraz zbadania jego satysfakcji z przeprowadzonej transakcji (np. link do badania NPS), co dodatkowo wspiera udoskonalanie oferty.

Niższe koszty działalności firmy

Zamiana dokumentów papierowych na elektroniczne generuje oszczędności na wielu polach. Wśród nich są: znaczna redukcja lub wręcz eliminacja zużycia papieru i infrastruktury druku, ograniczenie kosztów przekazywania dokumentów kurierem, redukcja kosztów weryfikowania dokumentów, ich skanowania oraz archiwizowania.

Większa efektywność biznesowa

Przedstawiciele handlowi podpisujący dokumenty elektroniczne z klientami nie tracą swojego cennego czasu na czynności typowo administracyjne związane z dokumentami takie jak organizacja papieru do druku, kompletowanie dokumentów do podpisu, wysłanie dokumentów do centrali itp. Swój czas mogą poświęcić na aktywny kontakt z klientami i generowanie dodatkowej sprzedaży.

Większe bezpieczeństwo dokumentów i danych

W przypadku procesów biznesowych wyposażonych w odręczny podpis elektroniczny dokumenty „nie opuszczają” systemu, dzięki czemu wszystkie operacje z nimi związane są kontrolowane przez aplikację, a ich transfer realizowany jest w ramach bezpiecznych połączeń telekomunikacyjnych. System jest odpowiednio zabezpieczony przez ewentualnymi fraudami, a wszelkie próby zmian są automatycznie wychwytywane. Podpisane dokumenty są automatycznie zapisywane w dedykowanym e-archiwum, do którego dostęp mają jedynie uprawnieni pracownicy.

Oszczędność drzew i środowiska

Eliminacja druku nie tylko oszczędza drzewa, ale także środowisko, które obciążane jest fizycznym transportem dokumentów czy zużyciem energii elektrycznej wymaganej do obsługi działów back-office.

Wizerunek nowoczesnej firmy

Firmy decydujące się na obsługę procesów i elektroniczne podpisywanie dokumentów za pomocą tabletów z pewnością w oczach swoich klientów, pracowników czy partnerów biznesowych  mogą wyróżnić wizerunkiem nowoczesnej firmy idącej z duchem czasów.

Czy jesteś ciekawy jakie korzyści może wnieść OPE w Twojej firmie? Sprawdź to w naszym kalkulatorze Paperless.