Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Czytaj więcej Polityka prywatności.

Jak działa odręczny podpis elektroniczny (OPE)

podpis elektroniczny

Już co najmniej od dekady wróżymy papierowi jego koniec, on jednak wciąż ma się dobrze. Nawet jeśli zdążyliśmy zaprzyjaźnić się z różnego rodzaju czytnikami, to wciąż nie udaje nam się uwolnić papieru od jednej rzeczy: podpisu.

A przecież już dziś możliwość podpisywania dokumentów na tablecie sprawia, że dokument papierowy przestaje być potrzebny. Za parę lat pójście do Banku/ Urzędu/ Szpitala nie będzie wiązało się z wydrukowaniem jakiejkolwiek kartki.

Prawo doganiające innowacje

25 października 2017 roku miało miejsce pierwsze w historii e-podpisanie aktu legislacyjnego Unii Europejskiej [LINK]. Ale zmiany w prawie pojawiły się już w roku 2016. Unijne rozporządzenie eIDAS, krajowa Ustawa o usługach zaufanych i identyfikacji elektronicznej oraz nowelizacja Kodeksu Cywilnego to akty prawne, w których pojawia się pojęcie podpisu elektronicznego. Zmiany te umożliwiają zastąpienie dokumentacji papierowej wersją elektroniczną podpisywaną na pomocą technologii odręcznego podpisu elektronicznego (OPE).

Innowacyjna technologia

Technologia bazuje na tabletach wyposażonych w odpowiednią matrycę oraz oprogramowaniu rejestrującym dane biometryczne podpisu odręcznego: szybkość, nacisk, przyspieszenie oraz czas rejestracji. Dane te są cyfrowym odpowiednikiem wzorca atramentowego podpisu i mogą zostać wykorzystane np. w Sądzie w celu udowodnienia czy dany dokument elektroniczny był podpisywany (lub nie) przez konkretną osobę. Podpis ten można porównać do elektronicznego podpisywania potwierdzeń kurierskich, z tymże jakość rejestracji podpisu i samych danych jest o wiele wyższa.

Odręczny podpis elektroniczny świetnie się sprawdza we wszelkich transakcjach realizowanych z klientami/partnerami/pacjentami tj. podpisywanie umów, wniosków, zleceń, potwierdzeń, protokołów itp.. Zaletą takiego podpisu jest brak potrzeby nabywania certyfikatów, ich rejestracji czy odnawiania, a korzyści to m.in.: szybsza i lepsza obsługa, niższe koszty, większe bezpieczeństwo dokumentów oraz danych i oszczędność.

Innowacja w bezpieczeństwie

W przypadku procesów biznesowych wykorzystujących odręczny podpis elektroniczny dokumenty nie wychodzą poza system, dzięki czemu wszystkie operacje z nimi związane są kontrolowane przez aplikację, a ich transfer realizowany jest w ramach bezpiecznych połączeń. System jest odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnymi fraudami, a wszelkie próby zmian są automatycznie wychwytywane.

Technologia OPE , że dane są odpowiednio szyfrowane i integrowane z podpisywanym dokumentem za pośrednictwem algorytmów kryptograficznych, dzięki czemu nie ma ryzyka skopiowania podpisu i użycia go w innej transakcji.

Innowacyjna wygoda

W przypadku tradycyjnego „papierowego” procesu, dokumenty muszą być wydrukowane, skompletowane, podpisane przez wszystkie strony, których fizyczna obecność jest wymagana, często są dalej przesłane i zweryfikowane. Dopiero wtedy proces uznaje się za zamknięty.

W przypadku odręcznego podpisu elektronicznego proces jest o wiele szybszy i dokładniejszy. Ten sam dokument do podpisu nie jest drukowany, tylko przekazywany do tabletu celem elektronicznego podpisania. Może być podpisany przez różne osoby w dowolnym miejscu na świecie: system automatycznie dba o integralność i kompletność zbieranych podpisów bez konieczności poświęcania czasu na fizyczną logistykę dokumentacji papierowej.

Innowacyjny biznes nie potrzebuje papieru!

 

Artykuł ukazał się w tygodniku „WPROST”, numer 43/2017.