Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Czytaj więcej Polityka prywatności.

Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 lipca 2016 roku wszystkie duże podmioty w Polsce (każde przedsiębiorstwo liczące powyżej 250 pracowników i osiągające obrót minimum 50 milionów euro rocznie) zobowiązane są do przekazywania na żądanie organu podatkowego danych z ksiąg podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej, tzw. plikach JPK, a raz w miesiącu do wysyłania tą drogą deklaracji VAT. W kolejnych latach obowiązek obejmie także średnie i małe przedsiębiorstwa.

Czym jest plik JPK?

Jednolity Plik Kontrolny to plik o ustalonej przez Ministerstwo Finansów strukturze jako „zbiór danych zawierających informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadających ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.”

Podstawowym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest usunięcie bariery w przekazywaniu danych elektronicznych, a efektem ma być skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości, obniżenie kosztów, a przy okazji zmniejszenie zużycia papieru.

Oferta JPK dla przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), Ministerstwo Finansów nałożyło na przedsiębiorców obowiązek przekazywania danych finansowo-księgowych w formie JPK.

W ramach swoich usług Billennium oferuje Klientom doradztwo oraz wsparcie w obszarze optymalizacji procesu kontroli skarbowej. Jako twórca systemu posiadamy unikalną wiedzę i kompetencje umożliwiające dostosowanie obecnych systemów do wymagań Ministerstwa oraz gwarantujące zgodność ze wszystkimi planowanymi zmianami w tym zakresie.

Sprawdź od kiedy musisz przekazywać dane swojej firmy:

jpk

Zweryfikuj swoje pliki JPK

Jeżeli reprezentujesz dużego przedsiębiorcę, zapewne już przesyłasz poszczególne rejestry w formie JPK.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP (firmy małe i średnie) zobowiązani będą do przesyłania rejestrów VAT formie JPK od 1 stycznia 2017, a mikroprzedsiębiorcy od stycznia 2018.

Zarówno MŚP jak i mikroprzedsiębiorcy od 1 lipca 2018 będą zobligowani również do przedstawienia pozostałych rejestrów, na każde żądanie organów kontroli skarbowej.

Wielu przedsiębiorców już teraz przygotowała pierwsze pliki JPK, ale nie ma pewności czy są one zgodne z aktualnymi wymaganiami Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Korzystając z rozwiązania Paperless Audit JPK możesz już dziś zweryfikować swoje pliki JPK.

System przeznaczony jest dla firm różnej wielkości i różnych branż oraz nie wymaga integracji z wykorzystywanym w firmie systemem ERP/FK.

System Paperless Audit JPK bazuje na wiedzy i doświadczeniu Billennium zdobytych w ramach przygotowania rozwiązania JPK dla Ministerstwa Finansów, co zapewnia prawidłowość weryfikacji z aktualnymi wymaganiami Ministerstwa.

W zależności od pakietu dostępny jest różny zakres funkcjonalny Paperless Audit JPK:

Funkcje Paperless Audit
JPK Mini
Paperless Audit 
JPK Midi
Paperless Audit 
JPK Maxi
Weryfikacja poprawności technicznej pliku JPK
Weryfikacja kompletności i spójności matematycznej pliku JPK
Wizualizacja danych JPK
Możliwość wyszukiwania i filtrowania danych JPK
Weryfikacja poprawności merytorycznej – spójności pomiędzy strukturami JPK
Nielimitowana liczba weryfikowanych plików JPK
Możliwość wysyłki pliku JPK na bramkę MF
Możliwość archiwizacji wysłanych plików i UPO w e-archiwum
Wersja SaaS
Wersja On-Premise
Wsparcie techniczne – mail
Wsparcie techniczne – telefon

Oferta JPK dla producentów systemów informatycznych

Billennium w ramach projektu dla Ministerstwa Finansów przygotowała system (bramkę) do przyjmowania plików w formacie JPK oraz świadczy usługę jego utrzymania, rozwoju i wsparcia technicznego.

Bazując na doświadczeniu przy współtworzeniu systemu dla Ministerstwa, wspieramy producentów systemów ERP/F-K w dostosowaniu aplikacji do wymogów MF.

Główne korzyści

  • Szybka kontrola zgodności plików JPK z wymaganiami Ministerstwa Finansów
  • Sprawniejszy audyt wewnętrzny
  • Zgodność rozwiązania z aktualnymi wymaganiami Ministerstwa Finansów