Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Czytaj więcej Polityka prywatności.

Wsparcie sprzedaży kredytów konsumpcyjnych poprzez elektroniczne podpisywanie dokumentów

Elektroniczne podpisywanie umów kredytowych to wiele korzyści – zwiększenie jakości obsługi klienta, współpracy z partnerami, redukcja kosztu globalnego obsługi procesu i gwarancja bezpieczeństwa transakcji.

Obsługa dokumentacji w procesie sprzedaży kredytu ratalnego to zespół typowo administracyjnych czynności, który konsumuje cenny czas przedstawicieli i nie wnosi wartości biznesowej do procesu.

Papierowa forma dokumentacji powoduje, że jej obsługa jest czasochłonna. Dokumenty papierowe są drukowane, kompletowane do podpisów, wielokrotnie podpisywane, weryfikowane pod kątem kompletności i transportowane do działu administracyjnego firmy celem archiwizacji. Wysoka czasochłonność występuję nie tylko po stronie przedstawicieli handlowych, którzy swój czas powinni poświęcać na kontakt z klientem i generowanie sprzedaży, ale również po stronie działów back office, które weryfikują otrzymane dokumenty, rejestrują w systemach, skanują i fizycznie archiwizują.

Złożoność procesów obsługi dokumentacji w wersji papierowej oraz manualny charakter prac generuje wysoki koszt obsługiwanych procesów, a także ryzyko błędów ludzkich, nadużyć i fraudów, które dodatkowo obciążają proces sprzedaży kredytu.

W ramach oferty Paperless dostępne jest rozwiązanie wspierające proces sprzedaży i obsługi kredytów konsumpcyjnych. Dzięki niemu firmy są w stanie usprawnić własne operacje, a także wyróżnić się szybkością oraz jakością procesu w oczach klientów oraz partnerów handlowych.

Zastąpienie wydruku umowy kredytowej kodem QR

Implementacja rozwiązania do elektronicznego podpisywania umów kredytowych jest stosunkowo prosta, ponieważ opiera się na dotychczasowym procesie kredytowym i na aktualnych formularzach dokumentów. W ramach systemu kredytowego funkcja drukowania zamieniana jest na funkcję generowania unikalnego kod QR identyfikującego konkretną umowę wraz ze wszystkimi jej załącznikami.

Niezależna infrastruktura do elektronicznego podpisywania dokumentów

Przedstawiciel instytucji finansowej skanuje kod QR z monitora za pomocą tabletu, dzięki czemu wyświetla konkretną umowę kredytową na tablecie, którą wraz ze wszystkimi załącznikami może podpisać elektronicznie z klientem. System dba o integralność wszystkich dokumentów, złożenie wymaganej liczby podpisów we właściwych miejscach i automatyczną archiwizację podpisanej umowy.

Wymagania infrastrukturalne są minimalne – wystarczy podłączenie tabletu do sieci internetowej za pomocą WiFi. Nie jest wymagany dedykowany serwer do generowania dokumentów elektronicznych czy ingerencja sprzętowa w stanowisko POS.

Elektroniczne podpisywanie dokumentów za pomocą technologii odręcznego podpisu biometrycznego

Dokumenty podpisywane są pomocą technologii odręcznego podpisu elektronicznego – najbardziej naturalnej dla człowieka technologii biometrycznej. Rozwiązanie bazuje na aktywnej matrycy elektromagnetycznej (EMR) tabletu, rysiku oraz specjalistycznym oprogramowaniu do rejestracji wszystkich unikalnych dla każdego człowieka danych biometrycznych podpisu tj. jego charakteru, nacisku, szybkości i przyspieszenia. Dane te są w odpowiednie sposób szyfrowane i integrowane z dokumentem, aby w przypadku ewentualnej sprawy sądowej mogły być wykorzystane przez biegłego grafologa sądowego do oceny autentyczności złożonych podpisów.

Elektroniczne podpisywanie dokumentów zgodne z prawem

Rozwiązanie Paperless jest zgodne z rozporządzeniem eIDAS, które obowiązuje od 1lipca 2016 roku, nowelizacją Kodeksu Cywilnego, która obowiązuje od 8 września 2016 roku oraz Art. 78 pkt. 1 KC dot. formy pisemnej. Rozwiązanie umożliwia spełnienie prawnego wymogu formy pisemnej.

Automatyczna archiwizacja umów w e-archiwum

Po elektronicznym podpisaniu umowy kredytowej jest ona automatycznie archiwizowana w dedykowanym repozytorium elektronicznym umów. Dzięki dodatkowej integracji z systemami wewnętrznymi system może generować automatycznie e-mail z umową do klienta/linkiem do e-archiwum.

Monitorowanie satysfakcji klienta i jakości pracy przedstawicieli

W ramach procesu zawarcia umowy kredytowej istnieje możliwość „wszycia” w proces oceny satysfakcji klienta, dzięki czemu menedżerowie sprzedaży mogą otrzymywać na bieżąco ocenę pracy swoich pracowników.

Automatyczne raportowanie

Wszystkie kroki w procesie obsługi umowy kredytowej (w tym elektroniczne podpisywanie dokumentów) mogą być automatycznie raportowane po realizacji danej transakcji. Wśród raportowanych danych mogą być m.in: czas danej operacji w procesie, czas trwania danego kroku, ocena satysfakcji klienta, geolokalizacja zdarzenia. Raportowane dane umożliwiają menedżerom reagować na bieżąco na jakość pracy przedstawicieli oraz usprawniać ofertę w przyszłości.

Wsparcie klientów w terminowej spłacie zobowiązań

W ramach rozwiązania Paperless klienci końcowi mogą otrzymać zaproszenie do pobrania bezpłatnej aplikacji mobilnej Bilo, w ramach której będą mogli zlecić Billennium obsługę co miesięcznych rachunków za sprzedany produkt czy usługę.

Dzięki Bilo klient nie musi pamiętać o terminowym opłacaniu swoich rachunków, a usługodawcy mogą obniżyć wewnętrze koszty obsługi nieterminowych spłat (m.in windykacji).

Dodatkową zaletą aplikacji jest możliwość uruchomienia spersonalizowanej komunikacji firmy z klientem umożliwiającej np. przedstawienie spersonalizowanej oferty.

Więcej o aplikacji Bilo

Doradztwo w implementacji rozwiązania

W ramach oferty Paperless analitycy Billennium mogą przeanalizować obecne procesy sprzedaży czy obsługi klienta zarówno pod kątem redukcji kosztów operacyjnych jak i pod kątem wzrostu sprzedaży.

Rekomendacje analityczne uwzględniają: zakres wymaganych modyfikacji procesów, układ zawartości dokumentów elektronicznych, zakres integracji z systemami trzecimi, rodzaj urządzeń do e-podpisu, zakres usług wsparcia.

W ramach analizy Paperless wyznaczone zostają wstępne wskaźniki KPI, dzięki którym firmy są w stanie oszacować potencjał korzyści z inwestycji w rozwiązanie oraz prognozowany okres zwrotu.

Korzyści

Wykorzystanie rozwiązania Paperless wspierającego sprzedaż kredytów konsumpcyjnych w firmie pozwala odnieść wiele korzyści takich jak:

  • Oszczędność czasu przedstawicieli i klientów na obsługę formalności.
  • Minimalizacja kosztu obsługi procesów sprzedaży i obsługi klienta po stronie front office i back office.
  • Eliminacja pomyłek w procesie i ewentualnych nadużyć.
  • Kontrola w czasie rzeczywistym jakości obsługi oraz satysfakcji klienta.
  • Zwiększenie odsetka terminowych zobowiązań ze strony klientów i możliwość dodatkowej sprzedaży (w ramach aplikacji Bilo).
  • Budowanie pozytywnego wizerunku wśród klientów.
  • Uproszczenie procedur współpracy między na linii Bank – instytucja finansowa sprzedająca produkty kredytowe – partner handlowy.